Podpory stabilizujące do żurawi HDS są ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy oraz stabilności i równowagi żurawia.- Podpory stabilizujące stosuje się m.in. wtedy, gdy pojazd lub zabudowa potrzebują dodatkowej stabilizacji, a ładunek może spowodować przeciążenia.
- Podstawowe informacje dotyczące doboru belki podporowej to: rozstaw podpór oraz nacisk na podporę.
- Najważniejszymi kryteriami wyboru podpór stabilizacyjnych do żurawi są badania stateczności pojazdu.
Podpory do żurawi przeładunkowych są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, ponieważ zapewniają one stabilność i równowagę żurawia w czasie pracy. Mają za zadanie zwiększyć powierzchnię podparcia pojazdu lub żurawia, aby rozłożyć ciężar na większej powierzchni. Ich brak lub niewłaściwe użycie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak przewrócenie się żurawia, co może skutkować poważnymi obrażeniami lub stratami materialnymi.
Kiedy trzeba użyć podpór stabilizujących do żurawia lub zabudowy pojazdu?
Należy zastosować podpory, gdy: wymagane jest zapewnienie stabilizacji pojazdu, możliwy ładunek może przeciążyć zabudowę lub pojazd oraz w przypadku pracy na dużych żurawiach o dalekim zasięgu.
Podpory stabilizujące (stabilizatory) i belki podporowe zwiększają bezpieczeństwo pracy, stabilizują pojazd, zabudowę lub urządzenie oraz zapewniają równowagę samochodu dostawczego lub ciężarowego, nawet w trudnych warunkach lub na grząskim podłożu.
Podpory stabilizujące do żurawi – najważniejsze kryteria wyboru
Podpory stosowane są dla spełnienia wymagań stateczności, gdy żurawie przeładunkowe zabudowane są na pojazdach. Najważniejszymi kryteriami wyboru podpór stabilizacyjnych do żurawi są badania stateczności pojazdu.
W wyniku obliczeń uzyskamy informację o zakresie i obszarach stateczności pojazdu lub jej braku i dzięki tym informacjom możemy dobrać belkę podporową o odpowiednim rozstawie podpór oraz dowiemy się, jaki nacisk wywierany jest na podporę.
- Rozstaw podpór
- Nacisk na podporę
Pozostałe kryteria takie jak:
- Długość siłownika podpory,
- Wymiary i ułożenie nóg podporowych w stanie złożonym i rozłożonym,
- Wymiary belki podporowej – szerokość i wysokość,
- Obracanie nogi podporowej,
zależą od wysokości na jakiej belka podporowa ma zostać zamontowana, a to z kolei determinuje podwozie oraz typ zabudowy. Np. przy montażu podpory pod tylnym zwisem wymagana jest belka o niskim przekroju.
Przy mniejszych podporach można wybrać ręczne lub hydrauliczne wysuwanie wysięgnika podpory. Dla większych stosuje się tylko hydrauliczne.
Jakie podpory stabilizujące do pojazdu dostawczego i ciężarowego?
Podpory stabilizujące stałe rekomendujemy do niewielkich pojazdów dostawczych, które podczas pracy z żurawiem lub innym urządzeniem, wskutek przeważenia mogłyby utracić swoją stabilność. Podpory znajdują się przy podwoziu pojazdu, a opracowany mechanizm umożliwia ich opuszczenie.
Do znacznie większych i cięższych samochodów rekomendujemy podpory rozsuwane z teleskopowym wysuwem. Oferujemy przeciwległe, równoległe oraz teleskopowe wysuwy podpór bocznych o długości nawet do 10 m.
Oferowane przez nas podpory stabilizujące Maxistab są dostępne w wielu wariantach i konfiguracjach, co sprawia, że każdy znajdzie najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.
Jak wybrać dobre i solidne podpory stabilizujące?
Podpory stabilizujące oprócz podstawowych kryteriów tj. obciążenie czy wymiary, powinny spełniać również inne wymagania:
- Podpory stabilizujące powinny być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, które wytrzymają eksploatację w różnych warunkach atmosferycznych i obciążeniach.
- Podpory, stabilizatory czy belki powinny posiadać odpowiednie mechanizmy blokujące, które utrzymają je w stabilnym położeniu i uniemożliwią ich samoistne przemieszczanie się podczas pracy żurawia lub pojazdu.
- Przy zakupie podpór stabilizujących zwróć uwagę na certyfikaty i spełnianie odpowiednich norm bezpieczeństwa, takich jak np. ISO czy CE, które świadczą o wysokiej jakości i spełnieniu wymagań przemysłowych.
Podpory stabilizujące Maxistab do żurawi przeładunkowych
W ofercie BM Automotive dostępne są różne rodzaje podpór stabilizujących i stabilizatorów marki Maxistab firmy Next Hydraulics do samochodów i urządzeń obsługi ładunków. Są to:
- podpory Maxistab do żurawi przeładunkowych stałe,
- podpory Maxistab do żurawi przeładunkowych przesuwne (rozsuwane: z przeciwległym, równoległym, długim równoległym lub teleskopowym wysuwem bocznych podpór)
- stabilizatory Maxistab o niskim przekroju
- oraz siłowniki do montażu z przodu podwozia.
https://bm-automotive.pl/oferta/podpory-maxistab/
Next Hydraulics (producent Maxilift i Maxistab) jest dostawcą fabrycznym dla dodatkowych podpór stabilizujących dla uznanych międzynarodowych producentów dużych żurawi.
Jakie są najważniejsze kryteria wyboru podpór stabilizujących do żurawi? – podsumowanie
Podpory stabilizujące do żurawi przeładunkowych dobiera się na podstawie wyników badań stateczności pojazdu oraz danych na temat podwozia pojazdu i typu zabudowy. Do najważniejszych kryteriów wyboru podpór zalicza się:
- Rozstaw podpór,
- Nacisk na podporę,
- Długość siłownika podpory,
- Wymiary i ułożenie nóg podporowych w stanie złożonym i rozłożonym,
- Wymiary belki podporowe: szerokość i wysokość,
- Wysuwanie wysięgnika podpory ręcznie lub hydraulicznie,
- Obracanie nogi podporowej.
Wybór odpowiednich podpór stabilizujących jest niezwykle ważny dla bezpiecznej i skutecznej pracy. Należy wziąć pod uwagę również materiał, wytrzymałość, mechanizm blokowania, certyfikaty bezpieczeństwa oraz rodzaj montażu. Zawsze warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami z branży Automotive lub producentami tych urządzeń, aby dokonać właściwego wyboru.
Masz pytania dotyczące podpór stabilizujących? Napisz do nas!